QUESTION IMAGE
Question
nickel 8.9 lead 11.3 silver 10.5 cassie has a piece of metal and wants to identify which substance it is. fill in the blanks to complete the sentences. not all words will be used. cassie starts by using a scale to find that the metals mass is 56.5 grams. next, she submerges the metal in water to measure its volume and finds that it is 5 cubic centimeters. she divides her first measurement by her second measurement to find that the metals density matches that of
Step1: Recall density formula
Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.
Step2: Identify given values
$m = 56.5$ grams, $V=5$ $cm^{3}$.
Step3: Calculate density
$
ho=\frac{56.5}{5}=11.3$ $g/cm^{3}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Lead