QUESTION IMAGE
Question
last summer, scotts family rented an rv. the rental fee allowed them to use the rv for 7 days. scotts parents paid an additional $45 for the cozy camp upgrade, which included a grill to use for the duration of their trip. scotts family paid $829 in all. what was the rental cost of each day they used the rv?
Step1: Subtract the upgrade cost from total payment.
Total payment is $829, upgrade cost is $45. So the rental fee for 7 days is $829 - $45 = $784.
Step2: Divide the 7 - day rental fee by 7 to get daily cost.
Daily cost = $\frac{784}{7}$ = $112.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
112