QUESTION IMAGE
Question
- how far can your little brother get if he can travel at 2.5 m/s and in 5 seconds you will discover that his squirt gun has run out of paint?
Step1: Recall the formula for distance
The formula for distance \(d\) is \(d = v\times t\), where \(v\) is velocity and \(t\) is time.
Step2: Substitute the given values
Given \(v = 2.5\ m/s\) and \(t=5\ s\). Substitute into the formula: \(d=(2.5\ m/s)\times(5\ s)\)
Step3: Calculate the distance
\(d = 2.5\times5=12.5\ m\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(12.5\ m\)