Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a hollow cylindrical conductor of inner radius 0.0109 m and outer radiu…

Question

a hollow cylindrical conductor of inner radius 0.0109 m and outer radius 0.0202 m carries a uniform current of 6.36 a. what is the magnitude of the magnetic field at radius of 0.0188 m? t

Explanation:

Step1: Calculate the current enclosed

For a hollow cylindrical conductor, the current density \(J=\frac{I}{\pi(R_{outer}^2 - R_{inner}^2)}\). The current enclosed \(I_{enc}\) at radius \(r\) (\(R_{inner}Here, \(I = 6.36\space A\), \(R_{inner}=0.0109\space m\), \(R_{outer}=0.0202\space m\), \(r = 0.0188\space m\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Step2: Apply Ampere's law

Ampere's law is \(\oint\vec{B}\cdot d\vec{l}=\mu_{0}I_{enc}\). For a circular loop of radius \(r\), \(\oint\vec{B}\cdot d\vec{l}=B\times2\pi r\). So \(B=\frac{\mu_{0}I_{enc}}{2\pi r}\), where \(\mu_{0}=4\pi\times 10^{-7}\space T\cdot m/A\).

$$ LATEXBLOCK1 $$

Answer:

\(5.48\times 10^{-5}\space T\)