QUESTION IMAGE
Question
a group of students from the student educator club and students from the fa la la chorus held a charity carnival 3 months ago. they took in $890 at the carnival, and they used $340 for expenses. eight students from the student educator club each worked a 5-hour shift at the carnival, and 4 students from the chorus each worked 7 hours. if you take the number of hours students from each group worked at the carnival and divided the profits proportionally among each group, how much would each group receive.
a) club share $183.33 chorus share $366.67
b) club share $323.53 chorus share $226.47
c) club share $523.23 chorus share $366.47
d) club share $366.67 chorus share $183.33
Step1: Calculate total profit
$\$890 - \$340 = \$550$
Step2: Calculate club total hours
$8 \times 5 = 40$ hours
Step3: Calculate chorus total hours
$4 \times 7 = 28$ hours
Step4: Calculate total work hours
$40 + 28 = 68$ hours
Step5: Find club's profit share
$\$550 \times \frac{40}{68} \approx \$323.53$
Step6: Find chorus's profit share
$\$550 \times \frac{28}{68} \approx \$226.47$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B) Club Share $323.53 Chorus Share $226.47