Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

4. a force of 1 n accelerates a 1 kg mass at 1 m/s². the acceleration o…

Question

  1. a force of 1 n accelerates a 1 kg mass at 1 m/s². the acceleration of a 2 kg mass acted upon by a force of 2 n is (a) half as much. (b) twice as much. (c) the same. (d) none of the above

Explanation:

Step1: Recall Newton's second - law

$F = ma$, where $F$ is force, $m$ is mass, and $a$ is acceleration.

Step2: Calculate the acceleration for the second case

Given $F = 2N$ and $m = 2kg$. Using $a=\frac{F}{m}$, we substitute the values: $a=\frac{2N}{2kg}=1m/s^{2}$.

Answer:

(c) the same