Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

find the impulse on a baseball that is hit with 140 n of force in a tim…

Question

find the impulse on a baseball that is hit with 140 n of force in a time of 0.60 s. express your answer to two significant figures and include the appropriate units. impulse = value units

Explanation:

Step1: Recall impulse - force - time formula

The formula for impulse $J$ is $J = F\Delta t$, where $F$ is the force and $\Delta t$ is the time interval.

Step2: Substitute given values

Given $F = 140\ N$ and $\Delta t=0.60\ s$. So $J=140\times0.60$.

Step3: Calculate the impulse

$J = 84\ N\cdot s$.

Answer:

Value: 84
Units: N$\cdot$s