QUESTION IMAGE
Question
directions:
- choose 4 items from the sale flyer to buy
- calculate the discount for each item
- add up the total cost of all the items
- find out how much sales tax you would pay if the sales tax is 8%
a. add the sales tax to your total item cost
miss mars super sale
item 1: ipod touch
$299.99 30% off
item 2: hoodie
$34.00 40% off
item 3: xbox
$299.99 20% off
item 4: t - shirt
$10.00 15% off
item total (add up items 1 - 4)
sales tax
total cost of items with tax
Step1: Calculate discounted price for Item 1
Original price: $299.99, Discount: 30% = 0.3.
Discounted price = \( 299.99 \times (1 - 0.3) = 299.99 \times 0.7 = 209.993 \approx 209.99 \)
Step2: Calculate discounted price for Item 2
Original price: $34.00, Discount: 40% = 0.4.
Discounted price = \( 34.00 \times (1 - 0.4) = 34.00 \times 0.6 = 20.40 \)
Step3: Calculate discounted price for Item 3
Original price: $299.99, Discount: 20% = 0.2.
Discounted price = \( 299.99 \times (1 - 0.2) = 299.99 \times 0.8 = 239.992 \approx 239.99 \)
Step4: Calculate discounted price for Item 4
Original price: $16.00, Discount: 15% = 0.15.
Discounted price = \( 16.00 \times (1 - 0.15) = 16.00 \times 0.85 = 13.60 \)
Step5: Calculate total cost of items
Total = \( 209.99 + 20.40 + 239.99 + 13.60 = 483.98 \)
Step6: Calculate sales tax (8% = 0.08)
Tax = \( 483.98 \times 0.08 = 38.7184 \approx 38.72 \)
Step7: Calculate total cost with tax
Total with tax = \( 483.98 + 38.72 = 522.70 \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The total cost of items with tax is $\boldsymbol{522.70}$.