Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a bus leaves new york city, takes a non - direct route and arrives in s…

Question

a bus leaves new york city, takes a non - direct route and arrives in st. louis, missouri 23 hours, 16 minutes later. if the distance between the two cities is 1250 km, what is the magnitude of the bus average velocity?
37.2 km/h
58.1 km/h
41.4 km/h
46.0 km/h
53.7 km/h

Explanation:

Step1: Convert time to hours

16 minutes = $\frac{16}{60}\approx0.267$ hours. Total time $t = 23 + 0.267=23.267$ hours.

Step2: Use average - velocity formula

Average velocity $v=\frac{d}{t}$, where $d = 1250$ km and $t = 23.267$ hours. So $v=\frac{1250}{23.267}\approx53.7$ km/h.

Answer:

53.7 km/h