Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a ball is thrown straight up into the air. the table shows the data col…

Question

a ball is thrown straight up into the air. the table shows the data collected over t seconds, where h(t) is the height of the ball, in feet. height of ball over time

th(t)
00
164
296
396
464
50

which statement is true? the initial height of the ball is 96 feet. the ball will hit the ground between 2 and 3 seconds after it was thrown. the maximum height of the ball must be 96. the maximum height of the ball was reache seconds after it was thrown.

Explanation:

Step1: Analyze initial height

When $t = 0$, $h(0)=0$. So the initial height is 0 feet, not 96 feet.

Step2: Check when ball hits ground

The ball hits the ground when $h(t)=0$. We see $h(0) = 0$ (initial throw) and $h(5)=0$. So it hits the ground at $t = 5$ seconds, not between 2 and 3 seconds.

Step3: Analyze maximum height

The height values are $h(1)=64$, $h(2)=96$, $h(3)=96$, $h(4)=64$. The maximum height is 96 feet which occurs at $t = 2$ and $t = 3$ seconds.

Answer:

The maximum height of the ball must be 96 feet.