Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a 1.50 kg mass revolves at the end of a string 0.50 m long, and its …

Question

if a 1.50 kg mass revolves at the end of a string 0.50 m long, and its tangential speed is 6.0 m/s, calculate the centripetal force. n 108 110 18.0

Explanation:

Step1: Escribir la fórmula de fuerza centrípeta

La fuerza centrípeta \( F_c \) se calcula con la fórmula \( F_c=\frac{mv^2}{r} \), donde \( m \) es la masa, \( v \) es la velocidad tangencial y \( r \) es el radio (longitud de la cuerda).

Step2: Sustituir los valores dados

Dados \( m = 1.50\,\text{kg} \), \( v = 6.0\,\text{m/s} \) y \( r=0.50\,\text{m} \), sustituimos en la fórmula:

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

108