Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

30. you have a rock with a volume of 4 m³ and a mass of 35 kg. what is …

Question

  1. you have a rock with a volume of 4 m³ and a mass of 35 kg. what is its density in kg/m³? (a) 64.0 kg/m³ (b) 4.0 kg/m³ (c) 0.5 kg/m³ (d) none of the above

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute given values

Given $m = 35$ kg and $V=4$ $m^{3}$, so $
ho=\frac{35}{4}=8.75$ kg/$m^{3}$.

Answer:

D. none of the above