QUESTION IMAGE
Question
- determine the collector current ic.
given: β = 200, v_be = 0.7 v
a. 10 ma
b. 17 ma
c. 4.6 ma
d. 2.3 ma
Step1: Calculate base current \(I_B\)
Using \(V_{BB}=I_BR_B + V_{BE}\), we can solve for \(I_B\). Rearranging gives \(I_B=\frac{V_{BB}-V_{BE}}{R_B}\).
Substituting \(V_{BB} = 3V\), \(V_{BE}=0.7V\), and \(R_B = 100\times10^{3}\Omega\), we have \(I_B=\frac{3 - 0.7}{100\times10^{3}}=\frac{2.3}{100\times10^{3}}A = 23\mu A\).
Step2: Calculate collector current \(I_C\)
Using the relation \(I_C=\beta I_B\).
Substituting \(\beta = 200\) and \(I_B=23\times10^{- 6}A\), we get \(I_C=200\times23\times10^{-6}A=4.6\times10^{-3}A = 4.6mA\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. \(4.6\space mA\)