QUESTION IMAGE
Question
- there are 6.2 liters of an ideal gas is contained at 1.0 atm and 319 k. how many moles of this gas are present?
Step1: Recall ideal - gas law
The ideal - gas law is $PV = nRT$, where $P$ is pressure, $V$ is volume, $n$ is the number of moles, $R$ is the ideal - gas constant ($R=0.0821\ L\cdot atm/(mol\cdot K)$), and $T$ is temperature in Kelvin.
Step2: Identify given values
We are given $P = 1.0\ atm$, $V=6.2\ L$, and $T = 31\ K$.
Step3: Rearrange the ideal - gas law for $n$
From $PV=nRT$, we can solve for $n$: $n=\frac{PV}{RT}$.
Step4: Substitute values into the formula
$n=\frac{1.0\ atm\times6.2\ L}{0.0821\ L\cdot atm/(mol\cdot K)\times31\ K}$.
$n=\frac{6.2}{0.0821\times31}\ mol$.
First, calculate $0.0821\times31 = 2.5451$.
Then, $n=\frac{6.2}{2.5451}\ mol\approx2.4\ mol$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$2.4\ mol$