Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

16. calculate the density of an object with a mass of 480g and a volume…

Question

  1. calculate the density of an object with a mass of 480g and a volume 80 cm3. (the complete solution)

Explanation:

Step1: Recall density formula

The formula for density $
ho$ is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute values

Given $m = 480g$ and $V=80cm^{3}$, we substitute into the formula: $
ho=\frac{480g}{80cm^{3}}$.

Step3: Calculate density

$
ho = 6g/cm^{3}$

Answer:

$6g/cm^{3}$