QUESTION IMAGE
Question
- the average speed of daisy running a distance of 2 km in a time of one - half hour is a) 1 km/h. b) 2 km/h. c) 4 km/h. d) more than 4 km/h.
Step1: Recall speed formula
Speed $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.
Step2: Identify values
$d = 2$ km, $t=\frac{1}{2}$ h.
Step3: Calculate speed
$v=\frac{2}{\frac{1}{2}}=2\times2 = 4$ km/h.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 4 km/h