Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a 150 - kg object takes 1.5 minutes to travel a 2,500 - meter straight …

Question

a 150 - kg object takes 1.5 minutes to travel a 2,500 - meter straight path. it begins the trip traveling 120 meters per second and decelerates to a velocity of 20 meters per second. what was its acceleration? o - 1.11 m/s² o - 0.3 m/s² o + 1.11 m/s² o + 80 m/s²

Explanation:

Step1: Convert time to seconds

1.5 minutes = 1.5×60 s = 90 s

Step2: Use acceleration formula

The acceleration formula is $a=\frac{v - u}{t}$, where $v$ is final - velocity, $u$ is initial - velocity, and $t$ is time. Here, $u = 120$ m/s, $v = 20$ m/s, and $t = 90$ s.
$a=\frac{20 - 120}{90}=\frac{- 100}{90}\approx - 1.11$ m/s²

Answer:

-1.11 m/s²