Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a 150 - kg object takes 90 seconds to travel a 2,500 - meter straight p…

Question

a 150 - kg object takes 90 seconds to travel a 2,500 - meter straight path. it begins the trip traveling 120 meters per second and decelerates to a velocity of 20 meters per second. what was its acceleration? -1.11 m/s² -0.3 m/s² +1.11 m/s² +80 m/s²

Explanation:

Step1: Identify the formula for acceleration

The formula for acceleration $a$ is $a=\frac{v - u}{t}$, where $v$ is the final - velocity, $u$ is the initial - velocity, and $t$ is the time.

Step2: Identify the values of $v$, $u$, and $t$

Given that $u = 120\ m/s$, $v = 20\ m/s$, and $t=90\ s$.

Step3: Substitute the values into the formula

$a=\frac{20 - 120}{90}=\frac{- 100}{90}\approx - 1.11\ m/s^{2}$

Answer:

-1.11 m/s²