Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

13. a 3.00 l sample at 150 kpa and 300 k changes to 2.40 l at 250 k wha…

Question

  1. a 3.00 l sample at 150 kpa and 300 k changes to 2.40 l at 250 k what is the new pressure?

Explanation:

Step1: Use the combined gas law

The combined gas law is $\frac{P_1V_1}{T_1}=\frac{P_2V_2}{T_2}$.

Step2: Rearrange the formula to solve for \(P_2\)

$$P_2=\frac{P_1V_1T_2}{V_2T_1}$$

Step3: Substitute the given values

Given \(P_1 = 150\ kPa\), \(V_1=3.00\ L\), \(T_1 = 300\ K\), \(V_2 = 2.40\ L\), \(T_2=250\ K\)

$$P_2=\frac{150\times3.00\times250}{2.40\times300}$$

Step4: Calculate the value

$$P_2=\frac{112500}{720}=156.25\ kPa$$

Answer:

\(156.25\ kPa\)