Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

1. you hit a ball with a mass of 2 kg. the ball leaves your hand with a…

Question

  1. you hit a ball with a mass of 2 kg. the ball leaves your hand with a speed of 6 m/s. the ball has kinetic energy. calculate it. $e_{k}=\frac{1}{2}mv^{2}$

Explanation:

Step1: Identificar valores

$m = 2$ kg, $v=6$ m/s

Step2: Aplicar fórmula de energía cinética

$E_{k}=\frac{1}{2}mv^{2}=\frac{1}{2}\times2\times6^{2}$
$=\frac{1}{2}\times2\times36$
$ = 36$ J

Answer:

36 J