QUESTION IMAGE
Question
what is the net force acting on the object represented by the solid circle in this diagram? 200 n to the left 100 n to the right 300 n to the left 400 n to the right
Step1: Define forces direction
Let left - acting force \(F_1 = 300N\) (negative direction if right is positive) and right - acting force \(F_2=100N\) (positive direction).
Step2: Calculate net force
Net force \(F = F_1+F_2\). Substitute \(F_1=- 300N\) and \(F_2 = 100N\) into the formula: \(F=-300 + 100=-200N\). The negative sign indicates the direction is to the left.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
200 N to the left