Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the concentration in ppm of selenium if 1.3 milligrams is found…

Question

what is the concentration in ppm of selenium if 1.3 milligrams is found in 2500 kg of soil?
5.2 ppm
0.00052 ppm
52 ppm
0.0052 ppm
question 26
1 pts
what is the concentration in ppb of selenium if 1.3 milligrams is found in 2500 kg of soil?
0.52 ppb
520 ppb
5.2 ppb
0.052 ppb

Explanation:

Step1: Convert mass units to same unit

First, convert 2500 kg of soil to milligrams. Since 1 kg = 1000000 mg, then 2500 kg = 2500×1000000 = 2500000000 mg.

Step2: Calculate ppm concentration

The formula for parts - per - million (ppm) is $\text{ppm}=\frac{\text{mass of solute (mg)}}{\text{mass of solution (mg)}}\times10^{6}$. Here, the mass of solute (selenium) is 1.3 mg and the mass of solution (soil) is 2500000000 mg. So, $\text{ppm}=\frac{1.3}{2500000000}\times10^{6}=\frac{1.3\times10^{6}}{2500000000}= 0.00052$ ppm.

Step3: Calculate ppb concentration

The formula for parts - per - billion (ppb) is $\text{ppb}=\frac{\text{mass of solute (mg)}}{\text{mass of solution (mg)}}\times10^{9}$. Using the same values of solute mass (1.3 mg) and solution mass (2500000000 mg), we get $\text{ppb}=\frac{1.3}{2500000000}\times10^{9}=\frac{1.3\times10^{9}}{2500000000}=0.52$ ppb.

Answer:

Question 1: B. 0.00052 ppm
Question 2: A. 0.52 ppb