Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

using this formula $w = mg$, what is the weight, on earth, of an object…

Question

using this formula $w = mg$, what is the weight, on earth, of an object with a mass of 72.4kg?
a 659.52n
b 716.52n
c 739.52n
d 709.52n

Explanation:

Step1: Identify the values

Given \(m = 72.4\,\text{kg}\) and \(g=9.8\,\text{m/s}^2\) (acceleration due to gravity on Earth).

Step2: Substitute into the formula

Use \(W = mg\). Substitute \(m = 72.4\) and \(g = 9.8\) into the formula: \(W=72.4\times9.8\).

Step3: Calculate the product

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

D. 709.52N