Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

type the correct answer in the box. use numerals instead of words. anne…

Question

type the correct answer in the box. use numerals instead of words. anne has a sample of a substance. its volume is 20 cm³, and its mass is 100 grams. what is the samples density? the samples density is g/cm³.

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute values

Given $m = 100$ g and $V=20$ cm³, so $
ho=\frac{100}{20}$.

Step3: Calculate density

$
ho = 5$ g/cm³

Answer:

5