Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

type the correct answer in the box. jeremy accidently dropped his toy s…

Question

type the correct answer in the box. jeremy accidently dropped his toy stuffed animal from the balcony of his apartment on the fourth floor. the toy hit the ground at a velocity of 16.0 meters/second. at impact, it took 2.0 seconds for the toys velocity to reach 0 meters/second. if the toy has a mass of 0.25 kilograms, whats the force of the impact? use f = ma, where a = \\(\frac{v - u}{t}\\). the force of the impact is newtons.

Explanation:

Step1: Calculate the acceleration

The initial velocity $u = 16.0$ m/s, the final velocity $v = 0$ m/s, and the time $t = 2.0$ s. Using the formula $a=\frac{v - u}{t}$, we have $a=\frac{0 - 16.0}{2.0}=- 8.0$ m/s².

Step2: Calculate the force

The mass $m = 0.25$ kg. Using the formula $F=ma$, we substitute $m = 0.25$ kg and $a=-8.0$ m/s². So $F=0.25\times(- 8.0)=-2.0$ N. The magnitude of the force is 2.0 N.

Answer:

2.0