QUESTION IMAGE
Question
3.3.2 test (cst): forces
question 11 of 20
the table shows data for four planetary bodies. if your mass is 68.05 kg, how much gravitational force would you experience on the surface of mercury? newtons law of gravitation is ( f_{gravity}=\frac{gm_1m_2}{r^2} ). the gravitational constant g is ( 6.67\times10^{-11}ncdot m^2/c^2 ). (for the purposes of calculating the gravitational force between a planet and an object on its surface, the distance r is the radius of the planet.)
a. 254 n
b. 92.1 n
c. 252 n
d. 110 n
Step1: Substitute the values into the formula
Given \(G = 6.67\times 10^{-11}\space N\cdot m^{2}/kg^{2}\), \(m_1=3.30\times 10^{23}\space kg\) (mass of Mercury), \(m_2 = 68.05\space kg\) (your mass), and \(r = 2.44\times 10^{6}\space m\) (radius of Mercury).
Step2: Simplify the numerator and denominator
- Numerator: \(6.67\times 10^{-11}\times3.30\times 10^{23}\times68.05=(6.67\times3.30\times68.05)\times10^{-11 + 23}= (6.67\times3.30\times68.05)\times10^{12}\)
\(6.67\times3.30 = 22.011\), \(22.011\times68.05\approx1500\), so numerator \(\approx1500\times 10^{12}\)
- Denominator: \((2.44\times 10^{6})^{2}=2.44^{2}\times10^{12}=5.9536\times 10^{12}\)
Step3: Calculate the final value
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 252 N