Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

it takes a car 1.75 h to go from mile marker 10 to mile marker 115. wha…

Question

it takes a car 1.75 h to go from mile marker 10 to mile marker 115. what is the average speed of the car?

1.6 mph
60 mph
65 mph
183 mph

Explanation:

Step1: Calculate distance traveled

The car goes from mile - marker 10 to mile - marker 115. The distance $d$ is $d=115 - 10=105$ miles.

Step2: Use speed formula

The formula for average speed $v$ is $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time. Given $t = 1.75$ h and $d = 105$ miles. Then $v=\frac{105}{1.75}$.

Step3: Perform division

$v=\frac{105}{1.75}=60$ mph.

Answer:

B. 60 mph