QUESTION IMAGE
Question
take quiz exit laws of motion. this knowledge check is worth 10 points in the grade book and can be taken up to 4 times. i will take your highest score to put in the grade book. please note that some questions use randomized numerical values in the questions, so some problems and answers may change when you retake the knowledge check. question 1 1 pts a net force of 50 newtons acts on a 500 kg object. what is its acceleration? 490 m/s^2 0.1 m/s^2 10 m/s^2 50 m/s^2
Step1: Recall Newton's second - law formula
$F = ma$, where $F$ is the net force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration. We need to solve for $a$, so $a=\frac{F}{m}$.
Step2: Substitute given values
Given $F = 50\ N$ and $m = 500\ kg$. Then $a=\frac{50}{500}=0.1\ m/s^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. $0.1\ m/s^{2}$