QUESTION IMAGE
Question
a submarine is positioned -1525 feet in relation to sea level. the submarine needs to be -1865 feet below sea level in 20 minutes. which best represents the rate at which the submarine needs to travel? -169.5 ft/min -17 ft/min 17 ft/min 169.5 ft/min
Step1: Calculate distance change
The initial position is - 1525 feet and the final position is - 1865 feet. The change in position $\Delta d=-1865-(-1525)=-1865 + 1525=-340$ feet.
Step2: Calculate the rate
The time $t = 20$ minutes. The rate $r=\frac{\Delta d}{t}=\frac{-340}{20}=-17$ ft/min.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
-17 ft/min