QUESTION IMAGE
Question
a spring has a spring constant of 48 n/m. the end of the spring hangs 8 m above the ground. how much weight can be placed on the spring so that the end of the spring is 2 m above the ground? 96 n 288 n 384 n 480 n
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
First, find the displacement of the spring. The spring initially hangs 8 m above the ground and we want it to be 2 m above the ground, so the displacement \(x=8 - 2=6\ m\). According to Hooke's law \(F = kx\), where \(k = 48\ N/m\) and \(x = 6\ m\). Then \(F=48\times6 = 288\ N\). So the answer is 288 N.