Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a special - stainless - steel cone sits on top of a cable television an…

Question

a special - stainless - steel cone sits on top of a cable television antenna. the cost of the stainless steel is $7.00 per cm³. the cone has a radius of 9 cm and a height of 9 cm. what is the cost of the stainless steel needed to make this solid steel cone? round to the nearest cent.

a. $5,343.85
b. $1,107.52
c. $1,701.00
d. $503.76

Explanation:

Step1: Calculate cone volume

The volume formula for a cone is $V = \frac{1}{3}\pi r^{2}h$. Given $r = 9$ cm and $h = 9$ cm. So $V=\frac{1}{3}\times\pi\times9^{2}\times9$.

$$ LATEXBLOCK0 $$

Step2: Calculate cost

The cost per $cm^{3}$ is $\$7$. So the total cost $C = 7\times V$. Substitute $V = 243\pi$ into the formula: $C=7\times243\pi$.

$$ LATEXBLOCK1 $$

Answer:

A. $\$5,343.85$