Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a space rover has a mass of 3900 kg, then what is its weight on mars…

Question

if a space rover has a mass of 3900 kg, then what is its weight on mars?
_____ n
use g = 3.7 m/s² and do not include units in your answer.
enter the answer

Explanation:

Step1: Recall the formula for weight

Weight \( W = m\times g\), where \(m\) is mass and \(g\) is acceleration due to gravity.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 3900\) kg and \(g=3.7\) m/s². Then \(W=3900\times3.7\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

14430