QUESTION IMAGE
Question
- skyler and her aunt bought pies at a bake sale. they both bought the same number of apple pies and pecan pies. at one booth, skyler bought apple pies for $3 each and pecan pies for $6 each. she spent $30. at another booth, her aunt bought apple pies for $1 each and pecan pies for $2 each. she spent $10. how many apple pies and how many pecan pies did they buy? this problem has no solution, so no possible number of apple pies and pecan pies will satisfy this situation. they bought 3 apple pies and 3 pecan pies. several possible numbers of apple pies and pecan pies will satisfy this situation. they bought 6 apple pies and 3 pecan pies.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
This problem has no solution, so no possible number of apple pies and pecan pies will satisfy this situation.