QUESTION IMAGE
Question
rita heard the final school bell, and 30 seconds later she was running the 180 meters to her dads car at 7.5 meters per second. her velocity remained constant. how long did it take rita to run to her dads car? write your answer as a whole number. seconds
Step1: Use the formula \(t=\frac{d}{v}\)
Here, \(d = 180\) meters (distance) and \(v=7.5\) meters per second (velocity). So, \(t=\frac{180}{7.5}\)
Step2: Calculate the value
\(\frac{180}{7.5}=\frac{180\times2}{7.5\times2}=\frac{360}{15} = 24\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
24