QUESTION IMAGE
Question
questions 10 and 11 refer to the following. diagrams below represent three samples of the same substance, each having a different size and shape. the diagrams are not drawn to scale. 10) what is the density of sample a? a) 4.0 g/cm³ b) 2.0 g/cm³ c) 3.0 g/cm³ d) 0.33 g/cm³
Step1: Calculate the volume of sample A
The volume \( V \) of a rectangular prism is given by \( V = l\times w\times h \). For sample A, \( l = 2\space cm\), \( w = 2\space cm\), \( h = 2\space cm\). So \( V=2\times2\times2 = 8\space cm^{3}\).
Step2: Calculate the density of sample A
The formula for density \(
ho\) is \(
ho=\frac{m}{V}\), where \( m = 24\space g\) (mass of sample A) and \( V = 8\space cm^{3}\) (volume of sample A). Then \(
ho=\frac{24}{8}=3.0\space g/cm^{3}\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. \( 3.0\space g/cm^{3}\)