QUESTION IMAGE
Question
questions 10 and 11 refer to the following: diagrams below represent three samples of the same substance, each having a different size and shape. the diagrams are not drawn to scale. 10) what is the density of sample a? a) 4.0 g/cm³ b) 2.0 g/cm³ c) 3.0 g/cm³ d) 0.33 g/cm³
Step1: Calculate the volume of sample A
The volume \( V \) of a rectangular - prism (sample A) is given by \( V = l\times w\times h \). Here, \( l = 2\mathrm{cm}\), \( w = 2\mathrm{cm}\), \( h = 2\mathrm{cm}\), so \( V=2\times2\times2=\ 8\mathrm{cm}^3 \).
Step2: Use the density formula
The density formula is \(
ho=\frac{m}{V} \), where \( m = 24\mathrm{g}\) (mass of sample A) and \( V = 8\mathrm{cm}^3\) (volume of sample A). Then \(
ho=\frac{24}{8}=3\mathrm{g/cm}^3 \).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. \(3.0\mathrm{g/cm}^3\)