Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 35 if a black hole has a mass of 65 msun, how large is its sch…

Question

question 35
if a black hole has a mass of 65 msun, how large is its schwarzschild radius?
65 km
195 km
21.7 km
4225 km

Explanation:

Step1: Recall Schwarzschild - radius formula

The Schwarzschild - radius formula is $R_s=\frac{2GM}{c^{2}}$, and for a black - hole in terms of solar masses ($M_{\odot}$), the formula simplifies to $R_s = 3M$, where $M$ is the mass of the black hole in solar masses and $R_s$ is in kilometers.

Step2: Substitute the given mass

Given $M = 65M_{\odot}$. Substitute $M = 65$ into the formula $R_s=3M$.
$R_s=3\times65$
$R_s = 195$ km

Answer:

195 km