Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 18 problem reference 6.3 a 16.0 kg sled is being pulled along …

Question

question 18
problem reference 6.3
a 16.0 kg sled is being pulled along the horizontal snow - covered ground by a horizontal, constant force of 24.0 n. starting from rest, the sled attains a speed of 2.00 m/s in 8.00 m.
what is the final kinetic energy of the sled?
32.0 j
16.0 j
8.00 j
0 j

Explanation:

Step1: Recall the formula for kinetic energy

The formula for kinetic energy is \(K = \frac{1}{2}mv^{2}\), where \(m\) is the mass and \(v\) is the velocity.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 16.0\space kg\) and \(v=2.00\space m/s\). Substitute into the formula: \(K=\frac{1}{2}\times16.0\times(2.00)^{2}\).
First calculate \((2.00)^{2}=4.00\), then \(\frac{1}{2}\times16.0 = 8.00\), and \(8.00\times4.00=32.0\space J\).

Answer:

32.0 J