Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 12 5 points a car, starting from rest, accelerates in a straig…

Question

question 12
5 points
a car, starting from rest, accelerates in a straight - line path at a constant rate of 2.0 m/s². how far will the car travel in 12 seconds?
24 m
144 m
180 m
6 m
288 m

Explanation:

Step1: Identify the kinematic - equation

The car starts from rest ($v_0 = 0$), and we use the equation $x=v_0t+\frac{1}{2}at^{2}$, where $x$ is the displacement, $v_0$ is the initial velocity, $t$ is the time, and $a$ is the acceleration.

Step2: Substitute the values

Given $v_0 = 0\ m/s$, $a = 2.0\ m/s^{2}$, and $t = 12\ s$. Substituting into the equation $x=v_0t+\frac{1}{2}at^{2}$, we get $x=0\times t+\frac{1}{2}\times2\times12^{2}$.

Step3: Calculate the result

First, calculate $12^{2}=144$. Then $\frac{1}{2}\times2\times144 = 144\ m$.

Answer:

144 m