QUESTION IMAGE
Question
question 11 of 27
a force of 77 n is used to move a desk 1.5 m. how much work was done?
a. 75.2 j
b. 121.0 j
c. 51.3 j
d. 115.5 j
Step1: Recall work - formula
The formula for work is $W = F\times d$, where $W$ is work, $F$ is force, and $d$ is distance.
Step2: Substitute values
Given $F = 77\ N$ and $d=1.5\ m$. Substitute into the formula: $W=77\times1.5$.
Step3: Calculate result
$77\times1.5 = 115.5\ J$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 115.5 J