Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 10 (1 point) what magnitude net force is required to accelerat…

Question

question 10 (1 point) what magnitude net force is required to accelerate a 1200 - kg car uniformly from 0 m/s to 27.0 m/s in 10.0 s? a) 1250 n b) 3240 n c) 4360 n d) 1620 n e) 444 n

Explanation:

Step1: Calculate the acceleration

Use the formula $a=\frac{v - u}{t}$, where $v = 27.0\ m/s$, $u = 0\ m/s$, and $t=10.0\ s$. So $a=\frac{27.0 - 0}{10.0}=2.7\ m/s^{2}$.

Step2: Calculate the net - force

Use Newton's second law $F = ma$, where $m = 1200\ kg$ and $a = 2.7\ m/s^{2}$. So $F=1200\times2.7 = 3240\ N$.

Answer:

B. 3240 N