QUESTION IMAGE
Question
problem 9. a giant squid is moving through the pacific ocean with an initial velocity of 11 m/s and accelerates at a rate of 3 m/s² for 19 s. calculate the final velocity of the squid.
Step1: Identify the formula
The formula for final - velocity is $v = u+at$, where $v$ is final velocity, $u$ is initial velocity, $a$ is acceleration and $t$ is time.
Step2: Substitute the values
Given $u = 11\ m/s$, $a=3\ m/s^{2}$, $t = 19\ s$. Substitute into the formula: $v=11 + 3\times19$.
Step3: Calculate the result
First, calculate $3\times19=57$. Then, $v=11 + 57=68\ m/s$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$68\ m/s$