QUESTION IMAGE
Question
problem 10
- order: heparin sodium 7500 units sc bid
- supply: heparin sodium 10,000 units/2 ml
- how many mls will you administer?
Step1: Find unit - concentration
The supply is 10000 units per 2 mL, so the concentration $C=\frac{10000}{2}=5000$ units/mL.
Step2: Calculate volume
We know the ordered dose $D = 7500$ units. Using the formula $V=\frac{D}{C}$, where $V$ is the volume to be administered. Substitute $D = 7500$ units and $C = 5000$ units/mL into the formula: $V=\frac{7500}{5000}=1.5$ mL.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
1.5 mL