QUESTION IMAGE
Question
- 0 / 1 points details
a rock is dropped from rest. how fast is it going after it has been falling for 1.4 s?
x m/s
submit answer
Step1: Identify the kinematic equation
The equation for final velocity \(v = v_0+at\). Since the rock is dropped from rest, \(v_0 = 0\) m/s and \(a = g= 9.8\) m/s² (acceleration due to gravity).
Step2: Substitute the values
Substitute \(v_0 = 0\), \(a = 9.8\) m/s² and \(t = 1.4\) s into the equation \(v=v_0 + at\). So \(v=0+(9.8\times1.4)\).
Step3: Calculate the value
\(v = 9.8\times1.4=13.72\) m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(13.72\)