QUESTION IMAGE
Question
if a person 6 feet tall casts a shadow 7 feet long, and a flagpole casts a shadow 21 feet long, how tall is the flagpole? 16 ft 18 ft 27 ft, 6 in 24 ft, 6 in
Step1: Set up proportion
Let the height of the flag - pole be $x$ feet. Since the ratio of height to shadow length is the same for the person and the flag - pole, we have the proportion $\frac{6}{7}=\frac{x}{21}$.
Step2: Cross - multiply
Cross - multiplying gives us $7x = 6\times21$.
Step3: Solve for $x$
First, calculate $6\times21 = 126$. Then, $x=\frac{126}{7}=18$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 18 ft