Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the object in this diagram has a mass of 2 kg. according to this diagra…

Question

the object in this diagram has a mass of 2 kg. according to this diagram, what is the acceleration of this object? 0 m/s² 4 m/s² 7 m/s² 11 m/s²

Explanation:

Step1: Calculate the net force in the horizontal direction

The normal force \(F_{nom}\) and gravitational force \(F_{grav}\) cancel each other out (\(F_{nom}=F_{grav} = 20N\)). For the horizontal forces, the applied force \(F_{app}=22N\) and frictional force \(F_{frict}=14N\). The net force \(F_{net}\) is \(F_{app}-F_{frict}\).

$$F_{net}=22 - 14=8N$$

Step2: Use Newton's second law \(F = ma\) to find acceleration \(a\)

Given \(m = 2kg\) and \(F_{net}=8N\), we solve for \(a\) using the formula \(a=\frac{F_{net}}{m}\).

$$a=\frac{8}{2}=4m/s^{2}$$

Answer:

\(4m/s^{2}\)