Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

numeric 1 point. 150 g of water is cooled from a temperature of 115°c t…

Question

numeric 1 point. 150 g of water is cooled from a temperature of 115°c to 56°c. given that the specific - heat capacity of water is 4.184 j/g°c, calculate the amount of energy released, in joules, as the water cooled down. do not include units. do not round, write the entire number. answer

Explanation:

Step1: Calculate temperature change

$\Delta T=T_1 - T_2=115 - 56 = 59^{\circ}C$

Step2: Use heat - energy formula

The formula for heat energy is $Q = mc\Delta T$, where $m = 150g$, $c = 4.184J/g^{\circ}C$ and $\Delta T=59^{\circ}C$. So $Q=150\times4.184\times59$.

Step3: Calculate the result

$Q = 150\times4.184\times59=150\times246.856 = 37028.4$

Answer:

37028.4