QUESTION IMAGE
Question
miki, a resident of kyoto, earns an annual salary of ¥6,760,950. if the japanese government levies a 29.12% income tax on mikis tax bracket, what is her yearly take - home pay, to the nearest whole yen?
a. ¥4,792,161
b. ¥4,643,510
c. ¥4,439,195
d. ¥4,364,869
please select the best answer from the choices provided
○ a
○ b
○ c
○ d
Step1: Calculate tax amount
Tax rate is 29.12%, so tax = 6760950 * 0.2912
$$6760950\times0.2912 = 6760950\times\frac{2912}{10000}=6760950\times0.2912 = 1968788.64$$
Step2: Calculate take - home pay
Take - home pay = Annual salary - Tax = 6760950 - 1968788.64
$$6760950 - 1968788.64=4792161.36\approx4792161$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. ¥4,792,161