QUESTION IMAGE
Question
mensional analysis: steps: step 1: identify the starting unit and the unit you want to convert to. step 2: choose the correct conversion factor that relates the two units. step 3: set up and solve the problem so the units cancel. sample 1: how many minutes are there in 3.5 hours? sample 2: a student measures the length of a door to be 2.3 meters. express this value in millimeters. for each question, construct a mathematical representation and the calculated result. use your conversion factors in part how many minutes are there in 452 seconds? a student measures the length of a table to be 3.3 meters. express this value in centimeters. convert 5.2 kg into grams. how many hours are in 150 minutes? convert 5.78 atm into kpa. the thickness of human hair is approximately 75 micrometers. express this value in meters. determine the volume in liters of 5.5 moles of gas at stp. determine the number of particles in 0.58 moles of a substance.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- \(452\ s\times\frac{1\ min}{60\ s}=\frac{452}{60}\ min\approx7.53\ min\)
- \(3.3\ m\times\frac{100\ cm}{1\ m}=330\ cm\)
- \(5.2\ kg\times\frac{1000\ g}{1\ kg}=5200\ g\)
- \(150\ min\times\frac{1\ h}{60\ min}=2.5\ h\)
- \(5.78\ atm\times\frac{101.325\ kPa}{1\ atm}=586.6585\ kPa\)
- \(75\ \mu m\times\frac{1\ m}{10^{6}\ \mu m}=7.5\times 10^{-5}\ m\)
- At STP, \(1\ mol\) of gas has a volume of \(22.4\ L\), so \(5.5\ mol\times\frac{22.4\ L}{1\ mol}=123.2\ L\)
- Using Avogadro's number \(N = n\times N_A\), where \(n = 0.58\ mol\) and \(N_A=6.022\times 10^{23}\ particles/mol\), \(N=0.58\ mol\times6.022\times 10^{23}\ particles/mol = 3.49276\times 10^{23}\ particles\)