QUESTION IMAGE
Question
- a large piece of wood has a volume of 2.0m³ and a mass of 1200 kg. what is the density of this piece of wood?
- a dry beaker has a mass of 55.0 g. when 50.0 ml of water is added to the beaker, the mass of the water and the beaker is 105.0 g. what is the density of the water?
- a rectangular object is 15.0 cm long, 10.0 cm wide and 5.0 cm thick. the object has a mass of 450g.
a. what is the density of the object?
b. will the object float or sink in water? how do you know?
- a bar of gold is 5.0 mm thick, 10.0 cm long and 2.0 cm wide. it has a mass of exactly mass value not given. what is the density of gold?
- in your textbook, p.167, do the math - connect.
1.
Step1: Recall density formula
The formula for density is $D=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.
Step2: Substitute values
Given $m = 1200$ kg and $V=2.0$ m³, then $D=\frac{1200\ kg}{2.0\ m^{3}}$.
Step3: Calculate density
$D = 600$ kg/m³
Step1: Find mass of water
The mass of water $m$ is the total mass minus the mass of the dry beaker. So $m=105.0\ g - 55.0\ g=50.0\ g$.
Step2: Recall density formula
The formula for density is $D = \frac{m}{V}$, with $V = 50.0$ mL.
Step3: Calculate density
$D=\frac{50.0\ g}{50.0\ mL}=1.00$ g/mL
Step1: Calculate volume of object
The volume of a rectangular - shaped object $V=l\times w\times h$, where $l = 15.0$ cm, $w = 10.0$ cm and $h = 5.0$ cm. So $V=15.0\ cm\times10.0\ cm\times5.0\ cm = 750$ cm³.
Step2: Recall density formula
The formula for density is $D=\frac{m}{V}$, with $m = 450$ g.
Step3: Calculate density
$D=\frac{450\ g}{750\ cm^{3}}=0.6$ g/cm³
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The density of the wood is 600 kg/m³